Gyvenimas su stoma (stomuotų pacientų priežiūra)

Stoma – tai dirbtinė išangė, kurios prireikia pašalinus dalį pažeisto žarnyno. Tokiu atveju žarna išvedama per priekinę pilvo sieną ir suformuojama stoma, kuriai esant suvirškinto maisto likučiai iš organizmo pasišalina neįprastu būdu, o per šone išvestą stomą. Pro stomą pasišalinusios išmatos patenka į aplink stomą pritvirtintą specialų išmatų rinktuvą (stomos maišelį). Jeigu stoma yra suformuojama naudojant plonąją žarną, ji vadinama ileostoma, jei storąją – kolostoma.

Stoma gali būti suformuota keliems mėnesiams arba nuolatinė, neretai liekanti visam gyvenimui. Bet nerimauti neverta, nes priemonės labai patobulėjo. Stomų rinktuvai būna vienos arba dviejų dalių, kiekvienam pacientui individualiai pritaikomi pagal poreikį, anatomiją, aprangą ir laikyseną. Naujausios priemonės – pirštais formuojamos plokštelės, keičiant stomą nebereikalingos žirklės.

Stoma gali būti suformuota po onkologinių ligų, sutrikus žarnyno funkcijai, dėl Krono ligos, susisukusio žarnyno ar užkietėjus viduriams, kai chirurgams tenka imtis skalpelio.

Stomuoti pacientai gyvena visavertį ir laimingą gyvenimą –  gali keliauti, sportuoti, maudytis baseine, nes naudojami žarnų turinio surinkimo maišeliai yra saugūs, nepralaidūs, sulaikantys kvapą. Svarbu, tinkamai juos prižiūrėti.

Po stomos suformavimo operacijos, dar ligoninėje slaugytoja pamokina kaip pakeisti išmatų rinktuvą, kaip pamatuoti stomos dydį, kaip žinoti kokia turi būti maišelio anga, kaip bendrai prižiūrėti stomą, kaip atpažinti stomos infekcijos požymius ir kokių veiksmų imtis jai gydant.

Gyvendami su stoma pacientai pagalbos ar papildomos informacijos mitybos, kelionių ar kt. klausimais bet kada gali kreiptis į DANYS CLINIC slaugytoją.