Išangės vėžys (išangės kanalo navikas)

Išangės vėžys arba kitaip analinio kanalo vėžys – tai retas piktybinis navikas, atsirandantis tiesiosios žarnos gale – išangėje.

Maždaug pusė visų išangės vėžio atvejų diagnozuojama ankstyvose stadijose, kol vėžys dar neišplito į šalia esančius limfmazgius ir tolimesnius organus. Anksti diagnozavus ligą, ji gerai gydoma. Bendras 5 metų išgyvenamumo rodiklis moterims yra daugiau kaip 70 %, o vyrams – apie 60 %.

Vidutinis pacientų, sergančių priešinės liaukos vėžiu, amžius yra 50 metų ir daugiau. Šiame amžiuje liga dažniau diagnozuojama moterims. Išangės vėžys rečiau pasitaiko jaunesniems nei 35 metų amžiaus žmonėms, dažniau vyrams.

Kodėl atsiranda išangės vėžys?

Kaip ir kitos vėžio formos, deja, atsiranda dažnai be priežasties, taigi, sunku rasti metodą, kuris galėtų padėti jo išvengti. Tiesa, sveikas gyvenimo būdas – ne tik kūnas, tačiau ir mintys, gali sumažinti bet kokio vėžio riziką. Taip pat viena ryškiausių šio vėžio formos priežasčių yra  lytinių santykių metu gautas žmogaus papilomos virusas. Ši liga taip pat dažniau pasitaiko asmenims, kurie yra vyresni nei 50 metų amžiaus. Labai svarbaus tyrimo metu buvo įrodyta, jog su padidėjusia vėžio rizika yra susijęs ir rūkymas. Tyrimas parodė, kad rūkančiuosius tabako gaminius išangės vėžys užklumpa net apie 8 kartus dažniau nei tuos, kurie nerūko.

Analinio kanalo vėžys: gydymas

Pagrindiniai gydymo metodai, taikomi kovojant su liga, yra chemoterapijos ir spindulinės terapijos derinys, taip pat chirurginis gydymas.

Priklausomai nuo piktybinio proceso stadijos, naviko išvešėjimo į šalia esančius limfmazgius ir organus laipsnio, gydymo taktika nustatoma kiekvienam pacientui individualiai. Tuo tikslu suburiamas tarpdisciplininis konsiliumas, kuriame dalyvauja įvairių specialybių klinikos gydytojai.

Chemoterapinis vėžio gydymas atliekamas naujausiais vaistais pagal Europoje ir JAV taikomus NCCN gydymo protokolus.

Spindulinė terapija

Vėžio spindulinė terapija atliekama pagal šiuolaikinį standartą – taikant IMRT technologiją (intensyvumu moduliuotą spindulinę terapiją). Tai švelnus spindulinis gydymas, kuris kartu užtikrina didelį dozės pristatymo efektyvumą. Gydymas atliekamas taip, kad didelės jonizuojančiosios spinduliuotės dozės patenka į patį naviką arba į pašalinto naviko guolio ribas, todėl vėžinės ląstelės žūsta, o šalia naviko esančios svarbiausios struktūros ir audiniai kiek įmanoma apsaugomi nuo neigiamo radioaktyviosios spinduliuotės poveikio.

Chirurginis priešinės liaukos vėžio gydymas skiriamas esant agresyviai piktybinio proceso eigai, kai vėžys giliai įauga į gretimų organų audinius, taip pat ligai atsinaujinus.

Esant sunkiai ligos eigai, kai piktybinis procesas apima daug audinių, pacientui gali būti atliekama radikali operacija. Gydymo metu pašalinamas ne tik navikas ir aplinkiniai audiniai, bet ir tiesioji žarna, šalia esantys limfmazgiai. Išmatoms šalinti suformuojama kolostoma.

Ankstyvoje stadijoje, kai naviko dydis neviršija 2 cm ir vėžys yra išorinėje išangės pusėje, naviką galima visiškai pašalinti chirurginiu būdu.

Išangės vėžio diagnozė

Kartais išangės kanalo vėžys diagnozuojamas įprastinės urologo apžiūros metu arba atliekant nedidelę procedūrą, pavyzdžiui, šalinant hemorojų. Tokiu būdu diagnozuoto vėžio gydymas paprastai būna veiksmingas. Kadangi liga nustatoma ankstyvoje stadijoje, kai navikas yra nedidelis ir lokalizuotas vienoje vietoje.

Tačiau daugeliu atvejų išangės vėžys diagnozuojamas vėliau, kai pacientui pasireiškia ligos simptomai.

Dažniausiai pasireiškiantys išangės vėžio simptomai yra:

  • kraujavimas;
  • skausmas ar niežėjimas;
  • išskyros;
  • dažnesnis tuštinimasis;
  • išmatų konsistencijos pokyčiai.

Įtarus išangės naviką, pacientas siunčiamas atlikti papildomų tyrimų, kad būtų patvirtinta arba paneigta diagnozė. Pirmiausia tai fizinis ištyrimas ir chirurgo-onkologo konsultacija.

Ultragarsinė diagnostika leidžia vizualizuoti išangės gleivinę, nustatyti, kaip giliai vėžys išplitęs į organo audinius.

Jeigu bijote, kad Jums kyla rizika sirgti šiuo vėžiu arba įtariate, kad jis gali būti – būtina kreiptis patikrai. Gali būti, kad požymiai rodo visiškai kitokias skausmo priežastis nei ši vėžio forma. Tačiau pirmiausia – patikra, o tik paskui – spėlionės.

Leave a comment