Ilgalaikis šalutinis poveikis po užsikrėtimo COVID-19 sukėlė daugybę pražūtingų simptomų – nuo skonio ir kvapo praradimo iki smegenų miglos ir nuovargio. Taip pat buvo pranešta apie dažną simptomą – plaukų slinkimą. Nors šis šalutinis poveikis gali būti vienas iš labiausiai keliančių nerimą, daugeliu atvejų jis yra trumpalaikis.

KAS SUKELIA PLAUKŲ SLINKIMĄ?

Pacientai, kuriems dėl SARS-CoV-2 infekcijos slinksta plaukai, gali pastebėti, kad kasdien šukuojantis arba plaunant plaukus duše iškrenta plaukų kuokštai. Šis reiškinys vadinamas telogeniniu efluviumu.

Apie 90 proc. galvos odos plaukų yra augimo fazėje, vadinamoje anagenu, o apie 10 proc. plaukų yra ramybės fazėje, vadinamoje telogenu. Mūsų galvos odoje anagenas trunka apie trejus metus, o tada plaukai pradeda pereiti į telogeną, kuris trunka nuo dviejų iki šešių mėnesių. Pasibaigus telogenui, plaukai iškrenta iš folikulų ir palaipsniui pakeičiami naujais anageno plaukais. Tada augimo ciklas tęsiasi toliau.

Vidutiniškai per dieną žmonėms iškrenta apie 100-150 plaukų. Tačiau kai žmogus patiria stresą, pavyzdžiui, COVID-19 infekciją, mūsų organizmas gali anksčiau laiko perkelti didesnę nei įprastai augančių anageno plaukų dalį į ramybės telogeno būseną. „Vietoj įprastų 10 proc. plaukų, esančių ramybės ir slinkimo fazėje, iki 50 proc. plaukų yra ramybės ir slinkimo fazėje, o tai yra daug daugiau nei įprastai”, – sako medicinos mokslų daktaras Povelas Perngas (Powell Perng), dermatologas ir plaukų slinkimo (alopecijos) specialistas iš Jutos sveikatos universiteto (University of Utah Health).

KIEK LAIKO TRUNKA PLAUKŲ SLINKIMAS?

Gera žinia yra ta, kad dauguma telogen effluvium atvejų baigiasi maždaug per tris-šešis mėnesius, kai iškrenta tie papildomi plaukai, kurie buvo per anksti perkelti į telogeną. Pasak Perng, šis būdingas atsistatymas įvyksta po skatinamojo įvykio, pavyzdžiui, COVID-19 infekcijos. Kai šis laikotarpis baigiasi, tie plaukai pamažu grįžta į normalią būseną. Dėl telogeninio efluviumo žmogus nepraranda plaukų folikulų. Nors plaukai laikinai gali neaugti, plaukų folikulų vis tiek yra, ir plaukai galiausiai ataugs.

Net ir nustojus slinkti, pacientai gali pastebėti, kad jų plaukai nėra tokie stori kaip anksčiau. Perng sako, kad taip yra dėl to, kad plaukai vidutiniškai auga lėtai, t. y. apie centimetrą per mėnesį. „Jei žmogus turi pečių ilgio plaukus, gali prireikti daugiau nei dvejų metų, kol nauji plaukai vėl pasieks tokį ilgį, o kuokštas vėl taps pilnas”, – sako jis.

Mažiau nei 10 proc. atvejų pacientai gali patirti vadinamąją lėtinę telogeninę efliuviumo būseną, kai pernelyg didelis plaukų slinkimas gali tęstis ilgiau nei šešis mėnesius. „Tai gali trukti nuo poros mėnesių iki poros metų, ir paprastai negalima rasti jokios akivaizdžios priežasties”, – sako Perngas. „Tokiu atveju simptomus gydome geriausiai, kaip tik galime, taikydami medikamentinį gydymą.”

Lėtinis telogen effluvium gali būti simptomas ilgai COVID sergantiems pacientams. Tikėtina, kad taip yra todėl, kad jų organizmas patiria didelį stresą ir vis dar nėra visiškai grįžęs į normalią būseną. Perng nuramina pacientus, kuriems pasireiškia lėtinis telogeninis efluviumas, kad jie nepraras visų plaukų, nes telogeninių plaukų dalis niekada neviršija 50 proc.

KOKS GYDYMAS GALIMAS?

Tokiai būklei, kaip plaukų slinkimas, gydyti reikia laiko ir kantrybės. „Geriausia, ką mes, kaip paslaugų teikėjai, galime padaryti, tai patikinti, kad tai savaime ribojama būklė ir kad plaukai atsistatys”, – sako Perng. Pacientams suteikiamos priemonės, kad jie galėtų įvertinti savo būklę ir stebėti pažangą namuose. Pavyzdžiui, paciento gali būti paprašyta atlikti 60 sekundžių plaukų šepetėlio testą ir surinkti plaukus į krūvelę, kad būtų galima sužinoti, kiek plaukų jis kasdien netenka. Tada, laikui bėgant, pacientas gali suprasti, ar jo būklė gerėja.

Vaistai gali būti sudėtingi, aiškina Perng, ypač pacientams, sergantiems ūminiu telogeniniu efliuviumu. „Daug kartų žinome, kad šie pacientai pasveiks savaime ir savaime, – sako jis. „Pradėjus vartoti vaistus plaukų augimui gydyti, sunku žinoti, kada nutraukti vaistų vartojimą”. Kaip dermatologas, Perngas nerekomenduoja vartoti vaistų ūmios fazės metu. Tačiau jis sako, kad vaistus ar kitas gydymo priemones tikslinga vartoti pacientams, kuriems praėjus 4-6 mėnesiams nuo plaukų slinkimo pradžios vis dar slenka plaukai.

Perngas atkreipia dėmesį, kad bet koks plaukų slinkimas gali būti didelis emocinis stresas, kuris pats savaime gali prisidėti prie plaukų slinkimo, jei jis nėra valdomas. Nors visiškai suprantama, kad pacientai patiria stresą, Perng sako, kad sėkmingam pasveikimui neįkainojama suteikti pacientams galimybę patiems stebėti savo pažangą namuose ir informuoti apie streso valdymo svarbą.

 

 

Leave a comment