Chirurgas proktologas yra medicinos specialistas, turintis specializaciją tiesiosios žarnos, išangės ir aplinkinių audinių ligų gydyme. Jų darbo sritis yra skirta diagnozuoti, gydyti ir chirurgiškai gydyti įvairias tiesiosios žarnos bei išangės problemas, įskaitant hemorojus, analinius plyšius, fistules, proktitus ir kitas susijusias būklės. Šis specialistas yra svarbus gydant pacientus su sunkiomis ir įvairiomis tiesiosios žarnos ligomis, kurios gali reikalauti chirurginio gydymo.

Chirurgas proktologas: Funkcijos ir veikla

  • Diagnozavimas: Chirurgas proktologas atlieka išsamią diagnozę, naudodamas specializuotas diagnostikos priemones ir procedūras, tokias kaip anoskopija, sigmoidoskopija, kolonoskopija ir kitas, siekdamas nustatyti ligos pobūdį ir mastą.
  • Gydymo planavimas: Remiantis diagnoze, chirurgas proktologas sukuria individualų gydymo planą, kuris gali apimti vaistų terapiją, procedūras ir chirurginį gydymą, siekiant pagerinti paciento būklę ir gyvenimo kokybę.
  • Chirurginis gydymas: Chirurgas proktologas atlieka įvairias chirurgines procedūras, tokiomis kaip hemorojų pašalinimas, analinių plyšių sutaisymas, fistulių drenažas, tiesiosios žarnos polipų pašalinimas, taip pat kompleksinės operacijos, tokios kaip tiesiosios žarnos vėžio operacijos ir kt.
  • Pooperacinė priežiūra: Po chirurginių procedūrų chirurgas proktologas stebi paciento būklę, kontroliuoja pooperacinį gydymą, užtikrina, kad reabilitacija vyktų sklandžiai ir suteikia rekomendacijas pooperacinio laikotarpio metu.

Chirurgas proktologas: Gydomos ligos ir būklės

  • Hemorojus: Išsiplėtusios venų mazgai tiesiojoje žarnoje arba išangėje, kurios gali sukelti skausmą, niežėjimą ir kraujavimą.
  • Analinių plyšių: Maži įtrūkimai ar plyšiai tiesiojoje žarnoje, kurie gali sukelti skausmą ir kraujavimą, ypač išmatose.
  • Fistulės: Nežaizdžiančios latakų formos kanalai, kurie susiformuoja tarp odos ir tiesiosios žarnos ar išangės, dažniausiai dėl uždegiminės ligos ar absceso.
  • Tiesiosios žarnos polipai: Gerybiniai arba nežymūs tiesiosios žarnos audinių augliai, kurie gali reikalauti pašalinimo dėl vėžio rizikos.
  • Tiesiosios žarnos vėžys: Agresyvus vėžys, kuris atsiranda tiesiojoje žarnoje arba išangėje ir gali būti rimta sveikatos grėsmė, jei neaptiktas ir nebehandikuojamas laiku.

Kaip atliekamas proktologinis tyrimas?

Proktologinis tyrimas yra medicininis procedūra, kuria metu gydytojas tirti tiesiosios žarnos ir išangės regioną, siekdamas diagnozuoti arba stebėti ligas, sutrikimus ar būklės, susijusias su šia kūno dalimi. Šis tyrimas dažniausiai atliekamas proktologo kabinete arba ambulatoriškai, naudojant specialias medicinines priemones. Štai kaip paprastai atliekamas proktologinis tyrimas:

1. Paciento paruošimas

Prieš atliekant proktologinį tyrimą, pacientui gali būti rekomenduojama ištuštinti šlapimo pūslę ir tiesiąją žarną. Tai padeda geriau matyti ir įvertinti tiesiosios žarnos sienelės būklę. Be to, pacientas gali būti paprašytas pasirengti atskleisti apatinius drabužius ir atsigulti ant tyrimo lovos.

2. Piršto tyrimas (digitinė rektalinė egzaminacija)

Proktologinis tyrimas dažniausiai prasideda piršto tyrimu. Gydytojas apsivilksta pirštinius ir tepa juos geliu arba lubrikantu. Tada jis atsargiai įkiša pirštą į paciento tiesiąją žarną ir ją tyliuojama. Per šį tyrimą gydytojas gali įvertinti tiesiosios žarnos gleivinės būklę, jautrumą, navikus, polipus ar kitus galimus pakitimus.

3. Anoskopija

Anoskopija yra dar vienas paprastai naudojamas proktologinio tyrimo metodas. Ji atliekama naudojant anoskopą – įrankį, kuris yra plonas, cilindrinis ir su apšvietimo šviesa gale. Anoskopas yra švelniai įkišamas į išangę, leidžiant gydytojui apžiūrėti išangės ir tiesiosios žarnos vidinę sienelę bei pašalinti bet kokius randus, polipus ar navikus.

4. Kitos diagnostinės priemonės

Kai kuriais atvejais gali būti naudojamos ir kitos diagnostinės priemonės, pavyzdžiui, sigmoidoskopija, kolonoskopija arba kompiuterinė tomografija (CT), siekiant giliau įvertinti tiesiosios žarnos būklę ar nustatyti galimas problemas.

5. Paciento informavimas ir rekomendacijos

Po proktologinio tyrimo gydytojas informuoja pacientą apie gautus rezultatus, diagnozę ir nustatytas problemas. Taip pat gali būti pateikiamos rekomendacijos dėl gydymo, dietos ar kitų svarbių sveikatos priemonių.

6. Paskyrimas tolimesniam gydymui ar stebėjimui

Jeigu per tyrimą yra nustatytos problemos, gydytojas gali skirti tolimesnį gydymą arba rekomenduoti reguliarius stebėjimo vizitus.

Proktologinis tyrimas gali būti nedidelis nepatogumas, tačiau jis yra svarbus siekiant diagnozuoti arba stebėti tiesiosios žarnos ir išangės susijusias problemas. Svarbu suprasti, kad proktologas yra patyręs specialistas, kuris atlieka šį tyrimą dėl paciento sveikatos ir gerovės.

Leave a comment